יוגה לגיל השלישי

לפני למעלה מ-10 שנים פניתי למנהלת מרכז יום לקשיש והצעתי לה להעביר שיעור יוגה במרכז. היא הסתכלה עלי כאילו נפלתי על הראש. הרי יוגה עושים בשכיבה על המזרון, וצריך להיות גמיש ובכושר, לא? אז זהו, שלא בהכרח. הסברתי לה שמדובר ביוגה על כסאות המותאם ליכולות של הקשישים, והיא, למרות שהיתה סקפטית, הסכימה שאתן שיעור נסיון. מאז אני מעבירה שיעורי יוגה שבועיים במרכז, ויש תלמידים נלהבים שלא מפספסים אף שיעור. הגילאים נעים בין 70 למעל 90+.

ניתן להתאים את תרגול היוגה לצרכים של אוכלוסיות שונות, ובכלל זה לגיל השלישי. אפשר לעשות יוגה קלה מאוד על מזרונים ואפשר גם כן לעשות יוגה בכסאות. למעשה יוגה בכסאות היא פעילות שמתאימה להפליא ליכולות ולצרכים של האוכלוסיה המבוגרת. שיעורי היוגה בנויים מסדרות של תרגילים שמטרתם להניע ולהגמיש את כל המפרקים בגוף, למתוח את השרירים ולהזרים דם לכל האיברים. מתרגלים גם כן את השרירים הטבעתיים (רצפת אגן) ואת שרירי הבטן. גם בשיעור של יוגה על כסאות עושים תרגילים בעמידה (מאחורי הכיסא למען הבטיחות).

התרגילים בעמידה מחזקים את הגוף ומשפרים את שיווי המשקל. התנועות נעשות בצורה איטית ובתיאום עם הנשימה ובתשומת לב. בשיעור משולבים גם כן שימוש בקול ועיסוי עצמי. אני מזכירה שוב ושוב את החשיבות של תשומת לב לאיתותים של הגוף – ולעצור אם כואב. ביחד אנו לומדים איפה עובר "גבול המאמץ והכאב" – אותו מקום שמאתגר את הגוף אך אינו גורם לכאב או לפחות אינו מגביר כאב קיים. לומדים גם שיש בגוף תחושות נעימות, כגון עיקצוצים בקצות אצבעות הידיים, ולא רק כאבים. הדבר המשמעותי ביותר (וזה נכון לכל שיעור יוגה לכל אוכלוסיה), היא שהשיעור מתנהל בשקט, כשכל אחד מרוכז בתחושת הגוף שלו. קשישים רבים נוטים לעסוק בדאגות, והריכוז בגוף מאפשר להוריד את הוויליום של הקולות בראש.
כשאני נכנסת לחדר, במיוחד במועודנים הגדולים, יש רעש גדול של דיבורים. אני מקישה 3 פעמים בפעמונים הטבטיים, ולאט לאט הרעש שוכך. טוב, יש גם קצת פטפוטים וגם צחוקים, אך בסוף השיעור כשמגיעים להרפיה, משתרר שקט אמיתי. זמן ההרפיה הוא זמן רפוי.
הנה כמה דברים שהתלמידים (בעיקר תלמידות) אומרים לי:
"אני באה עייפה ויוצאת עם כוחות"
"הצליל של הפעמון מרגיע אותי"
"אני מרגישה את כל הגוף"
"זאת ההתעמלות היחידה שמתאימה לי"
עבורי היוגה לגיל השלישי נותן סיפוק והנאה אדירים. הכרת התודה של הקשישים נוגעת לליבי, ואני אסירת תודה על ההזדמנות לעבוד עם אוכלוסיה נפלאה זו.